Jest to maszyna służąca do nadawania trwałego odkształcenia blachy, poprzez gięcie poprzeczne. Prasy krawędziowe to maszyny do obróbki plastycznej metali które umożliwiają precyzyjne wykonanie elementów, charakteryzują się prostą obsługą, dużą wydajnością i możliwością automatyzacji. Charakterystyczną cechą prasy krawędziowej jest możliwość obróbki długich arkuszy blachy, nadając im dokładny zarys, nawet przy gięciu sekwencyjnym i przy skomplikowanych detalach.
Ilość i rodzaje pras krawędziowych jakie znajdują się na rynku ciężko jest zliczyć. Jest to jednak jedna z najbardziej popularnych i stosowanych w różnych sektorach przemysłu maszyna. Ekonomiczne zalety, ilość materiałów jakie można obrabiać za pomocą prasy krawędziowej oraz dostępność wysokiej jakości narzędzi w jakie wyposażyć można tę maszynę, powoduje że przedmiot ten jest już standardem w wielu firmach. Nawet tam gdzie asortyment stanowiący precyzyjne gięcie jest jedynie dodatkiem do portfolio lub urządzeniem wspomagającym utrzymanie ruchu.
Najważniejsze elementy konstrukcyjne prasy krawędziowej to:
- belka dolna – stół – prowadnica matryc
- belka górna – mocowanie stempli – korpus
- narzędzia – stemple, matryce
- sterownik – umożliwiający programowanie maszyny
- siłowniki – w prasach hydraulicznych
- serwomechanizmy – w prasach serwo eklektycznych
- zderzak – z odpowiednią ilością osi (w standardzie zazwyczaj 3 – x1,x2,y1,y2,z1,z2)
- podpory przednie
Należy jednak pamiętać że, powyższa konfiguracja stanowi podstawowy opis. Istnieją możliwości, rozszerzenia asortymentu każdej maszyny, i każdą maszynę można zautomatyzować aby zwiększyć efektywność i zapewnić szeroki zakres gięcia przedmiotu obrabianego.
Prasy krawędziowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:
- prasy krawędziowe hydrauliczne
- prasy krawędziowe serwo elektryczne
Kolejne podziały może stanowić podział związany ze sterowaniem. Gdzie występują prasy krawędziowe cnc lub nc – ta druga obejmuje maszyny stare. które wykorzystywane są jedynie na rynku wtórnym.
Prasy krawędziowe wykorzystywane są przy trzech trybach pracy:
- gięcie swobodne gdzie wykorzystuje się trzypunktowe podparcie blachy, i „łamanie” poprzez nadawanie obciążenia (napędem hydraulicznym lub serwo elektrycznym) . Po ugięciu danego kąta, uzyskuje się trwałą krzywiznę materiału.
- gięcie z dobiciem – gięcie blachy ustawione jest tak aby materiał ułożył się w matrycy i na zarysie stempla, jednak bez pełnego odwzorowania ich kształtu
- tłocznie – arkusz blachy odwzorowuje zarys narzędzi.
Firma PLASMET dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz ciągłemu doskonaleniu w zakresie doboru i wyposażenia pras krawędziowych, pomaga w precyzyjnym doborze narzędzi do obróbki wskazanego przez wykonawcę detalu.
Dobór narzędzi przesyłamy razem z ofertą sprzedaży, wraz z rysunkami przedstawiającymi sekwencję gięcia. W naszej ofercie uwzględniamy informacje które mogą ułatwić pracę operatora, wskazując na maksymalną grubości [mm] blachy i zakresy dopuszczalnych nacisków. Dobór odpowiednich narzędzi i sprawdzenie sekwencji zagięć umożliwia niekiedy sterownik CNC maszyny (np. delem, cybelek itp.), jednak nie wszystkie gięcia można zaprogramować i niekiedy przydaje się spojrzenie doświadczonego projektanta. Dobór narzędzi jest darmowy, wystarczy wysłać rysunki na e-mail, i oczekiwać odpowiedzi.
Jaką wybrać prasę serwo czy hydrauliczną?
Nie odpowiemy Państwu na pytanie czy hydrauliczna jest lepsza od elektrycznej. Pomożemy natomiast w doborze odpowiednich narzędzi, odpowiedniego mocowania i prasy krawędziowej marki odpowiedniej do osiągnięcia zadawalających wyników. Odpowiemy na pytanie jaki skok i prześwit będzie odpowiedni przy danym profilu produkcji.
Firma PLASMET od 2023 roku jest oficjalnym dystrybutorem pras krawędziowych firmy ALIKO, są to maszyny europejskiej produkcji przeznaczone do wymagających zadań oraz ze wskazaniem do obróbki blach grubych. Zapraszamy do kontaktu w sprawie narzędzi oraz maszyn ALIKO.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony https://plasmet.net/aliko gdzie prezentujemy nasze możliwości.